Stanovy


 

S T A N O V Y

BYTOVÉHO DRUŽSTVA 06 KRUPKA

2014

Úplné znění ze dne 16.11.2018

 

KAPITOLA I.

ZÁKLADNÍ USTANOVENÍ

 

Článek 1

 

  1. Firma:                                Bytové družstvo 06 Krupka

 

2.  Sídlo družstva:                 Krupka, Sídliště 573

                                               PSČ 417 41

 

3.  Družstvo je družstvem bytovým

 

4.  Družstvu bylo přiděleno IČO 25040359 a je zapsáno v obchodním rejstříku vedeném  

     Krajským soudem v Ústí nad Labem v oddíle Dr, vložka 432.

 

 

Článek 2

 

  1. Družstvo je společenstvím neuzavřeného počtu osob, založeným za účelem zajišťování bytových potřeb svých členů.

 

  1. Družstvo je právnickou osobou, vystupuje v právních vztazích svým jménem a za porušení svých závazků odpovídá celým svým majetkem.

 

  1. Družstvo je zřízeno na dobu neurčitou.

 

 

KAPITOLA II.

PŘEDMĚT ČINNOSTI DRUŽSTVA

 

Předmětem činnosti je správa vlastní nemovitosti s bytovými prostory.

 

 

 

 

Článek 3

 

KAPITOLA III.

ZÁKLADNÍ KAPITÁL

 

Článek 4

1. Základní kapitál družstva je 50.000,00 Kč, slovy: Padesát tisíc korun českých. Tvoří jej

     souhrn členských vkladů, které členové složili při vstupu do družstva.

 

2. Zapisovaný základní kapitál družstva lze zvýšit nebo snížit usnesením členské schůze,   

    schváleným nadpoloviční většinou všech členů družstva, ale nesmí klesnout pod 50 000,00

    Kč

 

 

KAPITOLA IV.

ČLENSTVÍ V DRUŽSTVU

 

Článek 5

Vznik členství, vklady

 

  1. Členem družstva se mohou stát osoby  fyzické.
  2. Fyzická osoba musí být zletilá  s trvalým pobytem na území ČR. Nezletilá osoba se může stát členem družstva z důvodu dědění.
  3. Za nezletilého – dědice družstevního bytu jedná jeho zákonný zástupce, a to v rozsahu právní způsobilosti.
  4. Za člena družstva nemusí být přijata osoba, jejíž členství v družstvu zaniklo již dříve vyloučením.
  5. Členství vzniká dnem, kdy členská schůze rozhodne o přijetí za člena na základě písemné přihlášky, která musí obsahovat: jméno, příjmení, rodné číslo a bydliště, datum sepsání přihlášky, podpis přihlašované osoby.
  6. K přihlášce musí být připojeno potvrzení o zaplacení zápisného ve výši 500,00 Kč, základního členského vkladu ve výši 2 500,00 Kč a družstevního podílu ve výši ceny přiděleného družstevního bytu nebo nebytového prostoru.  Pokud členství nevznikne, zápisné se nevrací.
  7. Členská schůze je povinna rozhodnout o přihlášce nejpozději v měsíci, následujícím po dni, kdy byla přihláška družstvu doručena. Toto rozhodnutí musí být uchazeči o členství doručeno doporučeným dopisem, příp. proti podpisu.
  8. Družstvo vrátí zaplacený základní a družstevní vklad uchazeči o členství v družstvu, který nebyl přijat za člena, do třiceti dnů ode dne nabytí právní moci zamítavého rozhodnutí.
  9. Vklady se platí na účet družstva.
  10. Člen se může podílet na základním kapitálu jedním nebo více dalšími členskými vklady. Výše dalších členských vkladů může být pro jednotlivé členy různá.
  11. Členské vklady mohou být pouze peněžité.

 

 

Článek 6

Přechod a převod členství

 

  1. Převod práv a povinností spojených s členstvím v bytovém družstvu na základě dohody nepodléhá souhlasu orgánů družstva. Členská práva a povinnosti spojená s členstvím přecházejí na nabyvatele ve vztahu k družstvu předložením smlouvy o převodu členství nejpozději dnem uvedeným ve smlouvě. Tytéž účinky jako předložení smlouvy o převodu členství nastávají, jakmile družstvo obdrží písemné oznámení dosavadního člena o převodu členství a písemný souhlas nabyvatele členství. Dohoda o převodu členství musí obsahovat kromě základních údajů o původním členovi i nabyvateli též cenu, za kterou byl družstevní podíl převeden nebo prohlášení, že jde o bezúplatný převod – dar.
  2. Členství v družstvu přechází dnem vzniku nájmu družstevního bytu na základě dohody o výměně družstevního bytu.

 

 

Článek 7

Členství manželů

 

Společné členství manželů vzniká, jestliže je družstevní podíl součástí společného jmění manželů. Společné členství manželů zaniká vypořádáním společného jmění manželů – viz úprava majetkových práv manželů – dle Zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.

 

 

Článek 8

Splynutí členství

 

  1. Jestliže člen získá v družstvu další členství (např. dědictvím, převodem členských práv a povinností, sloučením družstev), splyne toto jeho další členství s členstvím původním v členství jediné.
  2. Při splynutí členství platí délka nejstaršího členství. Členská práva a povinnosti z takto splynutého členství zůstávají členovi zachovány.

 

 

Článek 9

Přechod členství děděním

 

Dědic po zesnulém členovi, kterému připadl v dědickém řízení členský vklad a zůstavitelem zaplacený družstevní podíl, vstupuje do členských práv a povinností zesnulého člena, včetně nájemního vztahu k bytu či nebytovému prostoru. Členství dědice nevzniká, pokud nesplňuje podmínky pro jeho vznik, stanovené zákonem nebo stanovami. Pokud je na základě rozhodnutí soudu více dědiců, uzavře družstvo nájemní smlouvu k bytu nebo nebytovému prostoru pouze s jedním dědicem, určeným dodatečnou dohodou dědiců nebo dodatečným rozhodnutím soudu. Členem družstva z titulu dědictví se může stát i fyzická osoba, která nemá na území ČR trvalý pobyt.

 

Článek 10

Členská práva a povinnosti

 

1. Člen družstva má právo zejména:

a) účastnit se osobně nebo prostřednictvím svého zákonného zástupce na jednání a rozhodování členské schůze

b) volit a být volen do orgánů družstva, má-li plnou způsobilost k právním úkonům

c) účastnit se veškeré činnosti družstva a požívat výhod, které družstvo svým členům   poskytuje

d) předkládat návrhy na zlepšení činnosti družstva, obracet se s podněty, připomínkami nebo stížnostmi, týkajícími se činnosti družstva k příslušným orgánům družstva a být o jejich vyřízení informován písemně do 30 dnů po jejich podání

e) na přidělení konkrétně určeného bytu, na který ve stanovené lhůtě složil členský vklad

f) na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu (nebytového prostoru), vydané příslušným orgánem družstva

g) na užívání společných prostor a zařízení domu

h) na roční vyúčtování zaplacených záloh na služby, spojené s užíváním bytu

i) být seznámen obvyklým způsobem s řádnou uzávěrkou družstva a na požádání obdržet její písemné vyhotovení

 

2. Člen družstva je povinen:

a) dodržovat stanovy, usnesení členské schůze a rozhodnutí ostatních orgánů družstva

b) uhradit členský vklad a družstevní podíl ve stanovené výši a lhůtě – nesplatí-li uvedené částky do tří měsíců, může být z družstva vyloučen

c) platit zálohy na úhradu služeb, poskytovaných v souvislosti s bydlením, příspěvky na správu domu a na činnost družstva, příspěvek do fondu oprav, jehož výši schválila členská schůze, popřípadě i nedoplatky, zjištěné při ročním vyúčtování zaplacených záloh v termínu do konce běžného měsíce, podílet se poměrnou částí na úhradě výdajů na činnost družstva, daňových a jiných poplatků a přispívat poměrnou částí na úhradu případné ztráty družstva

d) za každý týden prodlení s placením dle bodu c) zaplatí dlužník družstvu penále ve výši 5% z dlužné částky, za jeden týden nejméně 50,00 Kč, pokud stanovené platby nezaplatil alespoň do konce měsíce

e) chránit družstevní majetek, dodržovat domovní řád, provozní řád nebytových prostor, předpisy o požární ochraně a řádně užívat a udržovat byt, jakož i společné prostory a zařízení domu; oznámit družstvu jejich případné poškození nebo závady

f) umožnit pověřeným zástupcům družstva po předchozím oznámení zjištění technického stavu bytu (nebytového prostoru)

g) oznámit družstvu do 14 dnů veškeré změny, týkající se člena a příslušníků jeho domácnosti, které jsou podstatné pro vedení členské a bytové evidence a rozúčtování záloh na úhradu poskytovaných služeb, souvisejících s bydlením

h) provádět, event. zajišťovat úklid společných prostor dle rozpisu služeb

i) přispívat dle svých možností při opravách a údržbě domu dle rozhodnutí orgánů družstva

j) dodržovat družstevní a občanskou kázeň v domě

k) člen družstva, majitel či chovatel psů a jiných domácích zvířat, je povinen bez prodlení uklidit ze společných prostor znečištění, způsobené zvířetem, zamezit volnému pohybu a pobíhání zvířat ve společných prostorách domu a zabezpečit je tak, aby nedocházelo ke škodám na majetku, k ohrožování osob, klidného občanského soužití, jakož i zajistit, aby nedocházelo k nadměrnému obtěžování ostatních členů družstva hlukem

l) v případě, že člen dlouhodobě byt neužívá, je povinen provést taková opatření, aby nebyla omezována, příp. poškozována práva ostatních uživatelů domu – v tomto případě je člen povinen písemně sdělit družstvu způsob zajištění zpřístupnění bytu

 

3. Řádnou údržbu, opravy příp. rekonstrukce bytu včetně jeho základního  vybavení, jakož i všechny rozvody (instalace) v bytě, mimo stoupaček, si zajišťuje každý člen družstva sám.

4. Oznamovat družstvu veškeré stavební činnosti a opravy prováděné v bytě vyjma drobných oprav v bytě a běžné údržby bytu či nebytového prostoru, provádět stavební činnosti a opravy v bytě v souladu se stavebním zákonem v platném znění.

5. Při opětovném porušování členských povinností může členská schůze udělit veřejné napomenutí, např. na členské schůzi nebo na vývěsní desce v domě. Proti těmto opatřením se může člen odvolat k členské schůzi, která rozhodne s konečnou platností.

 

 

Článek 11

Majetková účast člena

 

  1. Majetkovou účast člena v družstvu tvoří členský vklad a družstevní podíl.
  2. Členský vklad je pro všechny členy družstva stejný ve výši 2 500,00Kč, který je zahrnován do základního kapitálu družstva. Po dobu trvání členství nemůže majetková účast člena v družstvu klesnout pod hodnotu členského vkladu.
  3. Družstevní podíl je evidován jako majetková účast člena ve výši, připadající na družstevní byt (nebytový prostor), který byl členovi předán do nájmu a není zahrnován do základního kapitálu družstva, ale do ostatních kapitálových fondů.

 

 

Článek 12

Převod členských práv a povinností

 

  1. Členská práva a povinnosti, spojené s členstvím, přecházejí na nabyvatele ve vztahu k družstvu předložením smlouvy o převodu členství. Viz. čl. 6. Tytéž účinky jako předložení smlouvy o převodu členství nastávají, jakmile je družstvu doručeno písemné oznámení dosavadního člena o převodu členství a písemný souhlas nabyvatele členství.
  2. S převodem práv a povinností spojených s členstvím v bytovém družstvu přecházejí na nového člena též veškeré závazky a pohledávky původního člena vůči družstvu, zejména pohledávky z titulu dlužného nájemného, nedoplatky za služby, spojené s užíváním bytu, náhrady způsobené škody apod. Původní člen ručí družstvu za to, že tyto závazky a pohledávky budou osobou, na níž byla převedena členská práva a povinnosti, řádně vyrovnány.
  3. Při převodu členství musí být splněny podmínky členství dle čl. 5.

 

 

 

 

Článek 13

Zánik členství

 

Členství v družstvu zaniká:

  1. dohodou
  2. vystoupením člena
  3. úmrtím člena družstva
  4. vyloučením člena
  5. převodem družstevního podílu
  6. přechodem družstevního podílu
  7. vydáním exekučního příkazu k postižení členských práv a povinností
  8. zánikem družstva likvidací
  9. jiným způsobem stanoveným zákonem

 

Dohoda člena a družstva o zániku členství musí být uzavřena písemně. Členství zaniká dnem, který je v ní uveden jako den zániku členství. Není-li den zániku v dohodě uveden, zaniká členství dnem sepsání dohody.

 

Vystoupením po uplynutí šesti měsíců ode dne, kdy člen písemně oznámil vystoupení předsedovi družstva. Oznámení o vystoupení může člen odvolat jen písemně a se souhlasem družstva.

 

Úmrtí člena – zemře-li člen, přechází dnem jeho smrti členství v družstvu na dědice, kterému připadl základní členský vklad a družstevní podíl. S přechodem členství přechází na dědice i nájem družstevního bytu (nebytového prostoru), popřípadě právo na uzavření nájemní smlouvy o nájmu družstevního bytu (nebytového prostoru). Nepřešlo-li členství na dědice, zaniká smrtí člena. Pokud náležely zůstaviteli dva nebo více členských podílů v jednom a témže družstvu, mohou členské podíly připadnout různým dědicům. Tím se zůstavitelovo členství v den jeho smrti přemění na dvě nebo více samostatných členství jednotlivých dědiců.

 

Se zánikem manželství – v případě rozvodu manželů je zachováno členství tomu z bývalých manželů, komu připadne zaplacená část členského vkladu a družstevního podílu v souladu s vypořádáním spoluvlastnictví  manželů.

 

Družstvo může vyloučit člena, jestliže:

  1. opětovně a přes výstrahu závažným způsobem porušuje své členské povinnosti uložené mu zákonem nebo stanovami
  2. byl pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný proti družstvu nebo proti členu družstva

Rozhodnutí o vyloučení může být přijato pouze do tří měsíců ode dne, kdy se družstvo dozvědělo důvody vyloučení, nejpozději však do jednoho roku ode dne, kdy tento důvod vznikl.

Písemné rozhodnutí o vyloučení z družstva musí být doručeno do vlastních rukou. V rozhodnutí o vyloučení člena z družstva musí být uveden důvod dle odst. a), který nelze dodatečně měnit. Členství zaniká dnem, kdy bylo doručeno rozhodnutí  o vyloučení členovi.

Nesouhlasí-li člen s vyloučením, může se do 15-ti dnů od doručení rozhodnutí odvolat k členské schůzi. Není-li právo odvolání uplatněno do tří měsíců ode dne, kdy se člen dozvěděl nebo mohl dozvědět o rozhodnutí o vyloučení, zaniká. Odvolání má odkladný účinek.

Nevyhoví-li členská schůze odvolání člena, může se člen obrátit na soud. Soud prohlásí rozhodnutí členské schůze družstva o vyloučení člena za neplatné, když jej shledá v rozporu s právními předpisy nebo stanovami družstva.

 

Likvidace družstva – členství zaniká po zrušení družstva a ukončení jeho likvidace dnem výmazu družstva z obchodního rejstříku.

 

Článek 14

Majetkové vypořádání

 

  1. Zánikem členství podle čl. 13 vzniká bývalému členovi nebo jeho dědicům  nárok na vypořádací podíl, který se rovná účetní hodnotě majetkové účasti člena v družstvu (čl. 11), tj. výplata členského vkladu a družstevního podílu ve výši, v níž byly do družstva vneseny.
  2.  Družstvo může odečíst od vypořádacího podílu splatné pohledávky, vzniklé za služby poskytnuté v souvislosti s bydlením bývalého člena v domě.
  3.  Nárok na výplatu vypořádacího podílu je splatný uplynutím tří měsíců od schválení účetní uzávěrky družstva za rok, v němž členství zaniklo.
  4.  Výplata vypořádacího podílu je vázána vždy na uvolnění bytu (nebytového prostoru).
  5.  Kromě nároku na výplatu vypořádacího podílu nemá bývalý člen nebo jeho dědicové z důvodu zániku členství nárok na jakoukoli jinou část majetku družstva.

 

 

Článek 15

Členská evidence

 

Družstvo vede seznam všech svých členů. Do seznamu zapisuje jméno, rodné číslo, bydliště člena, výši jeho členského vkladu a družstevního podílu, jeho splácení, den a způsob vzniku a zániku členství v družstvu. V seznamu bez zbytečného odkladu vyznačí všechny změny evidovaných skutečností. Představenstvo umožní každému, kdo prokáže právní zájem, aby do seznamu nahlédl. Člen družstva má právo do seznamu nahlížet a žádat vydání potvrzení o svém členství a obsahu zápisu v seznamu. V otázkách nakládání s osobními údaji členů družstva se družstvo řídí zákonem o ochraně osobních údajů.

 

 

 

 

 

 

 

KAPITOLA V.

NÁJEM DRUŽSTEVNÍHO BYTU (NEBYTOVÉHO PROSTORU)

 

Článek 16

Nájem družstevního bytu (nebytového prostoru)

 

  1. Nájem družstevního bytu (nebytového prostoru) vzniká smlouvou, kterou družstvo přenechává svému členovi do užívání družstevní byt (nebytový prostor). Není-li doba nájmu dohodnuta, je smlouva uzavřená na dobu neurčitou.
  2. Nájemní smlouva musí obsahovat označení bytu (nebytového prostoru), popis jeho příslušenství, rozsah užívání, výši a způsob výpočtu úhrady za užívání bytu (nebytového prostoru). Nájemní smlouva musí mít písemnou formu.

 

  1. Členovi vznikne právo na uzavření nájemní smlouvy:

a) na základě rozhodnutí o přidělení družstevního bytu, vydaného  příslušným orgánem družstva

b) převodem členských práv a povinností

c) na základě dohody o výměně bytu

d) na základě zdědění družstevního podílu

 

 

Článek 17

Práva a povinnosti z nájmu bytu

 

 1.  S nájemcem družstevního bytu mohou na základě jejich práva bydlet jejich příbuzní ve

      společné domácnosti. Počet těchto osob, jejich jména a data narození  a veškeré změny je

      nájemce povinen do 14 dnů oznámit vedení družstva. Pro souhlas pronajímatele s

      přijetím osoby jiné než blízké za člena nájemcovy domácnosti se vyžaduje písemná

      forma.

2.   Pronajímatel má právo požadovat, aby v nájemcově domácnosti žil jen takový počet osob,

      který je přiměřený velikosti bytu a nebrání tomu, aby všechny mohly v bytě žít v

      obvyklých pohodlných a hygienicky vyhovujících podmínkách. 

3.   Kromě práva užívat byt má člen i osoby, které s ním bydlí, právo užívat společné prostory

       a zařízení domu.

4.    Družstvo je povinno zajistit členu plný a nerušený výkon jeho práv spojených s užíváním

       bytu, zejména odevzdat mu byt ve stavu způsobilém pro řádné užívání a podle možností

       stav bytu zlepšovat.

5.    Člen – nájemce bytu je povinen udržovat byt ve stavu způsobilém pro řádné užívání.

       V případě skončení užívání je člen povinen byt předat družstvu ve stejném stavu

        k dalšímu přidělení. Tato povinnost se vztahuje i na dědice.

 

 

 

 

 

 

Článek 18

Nájemné a úhrada služeb

 

  1. Člen je povinen platit částku za užívání bytu ve výši skutečných nákladů družstva, vynaložených na provoz a správu domu.
  2. Součástí shora uvedené částky (schválené členskou schůzí) je částka určená na rezervu, opravy a údržbu domu. Její výši stanoví vedení družstva v souladu s předpokládaným opotřebením domu (rovněž schvaluje členská schůze).
  3. Člen je povinen se ve věci plateb řídit čl. 10, odst. 2 písm. b, c, d -  povinnosti člena.

 

 

 

 

 

 

Článek 19

Opravy

 

1.   Veškeré opravy a výměny zařízení v bytech, opravy domu a společných prostor, budou

       prováděny postupně podle naléhavosti. Opravy převyšující předběžným odhadem cenu

      20 000,00 Kč musí být předloženy ke schválení členské schůzi.

2 .  Člen je povinen oznámit družstvu včas potřebu těch oprav v bytě, které má hradit družstvo   

      a umožnit jejich provedení, jinak odpovídá za škodu, která nesplněním této povinnosti

      vznikla.

3.    Člen je povinen odstranit závady a poškození, které způsobil v domě sám nebo jeho

       rodinní příslušníci. Nestane-li se tak, dá družstvo po předchozím upozornění člena závadu

       či poškození odstranit a bude od něj požadovat náhradu.

4.    Opravy a výměny v bytě, spojené s běžným užíváním bytu si zajišťuje a hradí člen sám –

       viz čl. 10, odst. 3.

 

Článek 20

Stavební úpravy

 

1.  Člen nesmí provádět stavební úpravy, ani jinou podstatnou změnu v bytě bez souhlasu vedení družstva a to ani na vlastní náklady.

2. Družstvo je oprávněno provádět stavební úpravy bytu a jiné podstatné změny v bytě jen po dohodě se členem – nájemcem. Provádí-li družstvo úpravy související se zajištěním bezpečnosti nebo požární ochrany, je člen povinen jejich provedení umožnit.

3. Stavební úpravy v bytě lze provést pouze po schválení úprav stavebním úřadem po předchozím souhlasu vedení družstva. Souhlas vedení nenahrazuje povolení stavebního úřadu.

 

 

 

 

Článek 21

 

  1. Družstvo dbá, aby družstevní byty, se kterými hospodaří, byly řádně a účelně využívány k bytovým účelům.
  2. Člen může k jiným než bytovým účelům užívat byt pouze se souhlasem vedení družstva a to pouze dočasně.
  3. O trvalém užívání bytu k jiným účelům než k bydlení rozhoduje členská schůze.
  4. Družstevní byt se nesmí dát do zástavy.

 

 

Článek 22

Sloučení a rozdělení bytu

 

  1. Byt je možné sloučit se sousedním bytem pouze se souhlasem představenstva družstva.
  2. Byt je možné rozdělit na více samostatných bytů pouze se souhlasem představenstva družstva.
  3. Představenstvo družstva povolí sloučení nebo rozdělení bytu pouze tehdy, dosáhne-li se tím účelnějšího využití bytového prostoru.
  4. Souhlas představenstva družstva se sloučením nebo rozdělením bytu nenahrazuje povolení stavebního úřadu, které je nutné k jakýmkoli stavebním úpravám.

 

 

Článek 23

Podnájem bytu

 

  1. Nájemce může dát třetí osobě do podnájmu část bytu, pokud v bytě sám trvale bydlí, i bez souhlasu  pronajímatele. Ustanovení čl. 17 se použije přiměřeně.
  2. V případě, že nájemce v bytě sám trvale nebydlí, může dát třetí osobě do podnájmu byt nebo jeho část pouze se souhlasem pronajímatele. Žádost o udělení souhlasu k podnájmu i souhlas s podnájmem musí být písemnou formou.
  3. Podnájem skončí nejpozději s nájmem - po ukončení podnájmu podnájemce nemá právo na náhradní podnájem.

 

 

Článek 24

Výměna bytu

 

  1. Člen – nájemce družstevního bytu může uzavřít se souhlasem představenstva družstva dohodu o výměně bytu. Souhlas i dohoda musí mít písemnou formu a musí obsahovat dohodu účastníků výměny o převodu členských práv a povinností.
  2. Jestliže člen – nájemce družstevního bytu i nebytového prostoru vyměňuje odděleně pouze byt nebo nebytový prostor s občanem, který není členem družstva, představenstvo dohodu neschválí, pokud se tento občan nestane členem družstva.
  3. Jde-li o výměnu bytů v tomtéž družstvu, nabývá dohoda účinnosti dnem, kdy nabude právní moci rozhodnutí orgánu družstva o souhlasu s výměnou. Jde-li o výměnu bytů v různých družstvech nebo o výměnu bytu družstevního za byt nedružstevní, nabývá dohoda účinnosti dnem, kdy poslední z vlastníků domů, v nichž se nachází vyměňované byty, udělil svůj souhlas k výměně.
  4. Převod členských práv a povinností na základě dohody o výměně bytů nastane dnem uskutečnění výměny bytů.

 

 

Článek 25

Zánik nájmu družstevního bytu a nebytových prostor

 

Nájem družstevního bytu zaniká:

a) zánikem členství nájemce podle čl. 13

b) uplynutím doby v případě, že nájem družstevního bytu byl sjednán na dobu určitou

 

 

Článek 26

Nájem nebytových prostor

 

O nájmu nebytových prostor platí přiměřeně ustanovení o nájmu bytu.

 

 

 

KAPITOLA VI.

ORGÁNY DRUŽSTVA

 

 

Článek 27

 

1.   Orgány družstva jsou:

              a) členská schůze

         b) předseda

         c) působnost představenstva a kontrolní komise plní členská schůze

         d) jménem družstva jedná a podepisuje samostatně předseda

2.   Do orgánů družstva mohou být voleni jen členové družstva, starší 18 let.

3.   Kolektivní orgány družstva mohou platně rozhodovat svým usnesením, jestliže byly

      řádně svolány a je na nich přítomna nadpoloviční většina jejich členů. Usnesení je platně

      přijato, jestliže se pro něj vyslovila většina hlasů přítomných členů, pokud není zákonem

      určeno jinak. Každý člen kolektivního orgánu družstva má jeden hlas. Orgán družstva

      rozhoduje veřejným hlasováním, pokud se nerozhodne o určité otázce hlasovat tajně.

4.   K platnosti usnesení členské schůze o změně stanov, o sloučení, splynutí, rozdělení či

      přeměně družstva a jeho zrušení je třeba, aby byly přítomny dvě třetiny všech členů a aby

      se pro navrhované řešení vyslovily nejméně dvě třetiny přítomných členů.

5.   Funkční období volených orgánů je pětileté. Členové orgánů družstva mohou být voleni

      opětovně.

6.   Člen voleného orgánu družstva může ze své funkce odstoupit. V den, kdy orgán družstva

      projedná odstoupení svého člena, končí funkce tohoto člena a na jeho místo nastupuje

       náhradník.

7.   O jednání kolektivního orgánu družstva se pořizuje zápis, který musí obsahovat: datum a

      místo konání schůze, přijatá usnesení, výsledek hlasování a nepřijaté námitky členů, kteří

      požádali o jejich zaprotokolování. U volených orgánů družstva dále též člen orgánu, který

      odpovídá za provedení přijatého usnesení. K zápisu z členské schůze se přikládá seznam

      účastníků zasedání, pozvánka na ni a podklady, které byly předloženy k projednávaným

      bodům. Každý člen má právo vyžádat si zápis z členské schůze k nahlédnutí.

 

 

Článek 28

Členská schůze

 

1.   Členská schůze je nejvyšší orgán družstva. Členská schůze se schází 1x ročně. Pokud to    situace vyžaduje, je svolána vícekrát.

2.   Požádá-li písemně o svolání členské schůze alespoň třetina členů družstva, musí být     svolána do 14-ti dnů po obdržení žádosti o svolání.

3.   O termínu členské schůze má být člen družstva vyrozuměn nejméně 14 dnů před jejím konáním zveřejněním pozvánky na vývěsce v domě, příp. samostatnými pozvánkami jednotlivým členům. Na pozvánce musí být firma a sídlo družstva, den, čas, místo konání a program jednání schůze. K pozvánce budou podle potřeby přiloženy podklady pro jednání členské schůze.

4. Není-li svolaná členská schůze schopná usnášení, musí být svolána náhradní členská schůze tak, aby se konala do tří týdnů ode dne, kdy se měla konat členská schůze původně svolaná. Náhradní členská schůze musí mít nezměněný pořad jednání. Je schopna usnášení za přítomnosti jakéhokoliv počtu členů družstva.

5. Člen družstva může zmocnit jiného, aby jej na členské schůzi zastupoval na základě písemného pověření.

6. Každý člen bytového družstva má při hlasování na členské schůzi 1 hlas. Jedná-li se o společné členy, mají dohromady 1 hlas.

7. Do působnosti členské schůze patří:

              a) volit předsedu

b) měnit stanovy a přijímat domovní řád

c) přijímat nové členy družstva a rušit jejich členství v souladu s dalšími ustanoveními družstva

d) schvalovat roční uzávěrku

e) rozhodovat o rozdělení a užití zisku a o způsobu úhrady ztrát, schvalovat pravidla pro tvorbu a užití fondů družstva

f) rozhodovat o navýšení nebo snížení zapisovaného základního kapitálu družstva

g) rozhodovat o základních otázkách koncepce rozvoje družstva

h) v souladu s občanským zákoníkem a dalšími zákony stanovit podrobnější pravidla pro nájem a podnájem bytů a nebytových prostor v domě

i) rozhodovat o dalších otázkách družstva, pokud to stanoví zákon, stanovy, popřípadě si to členská schůze vyhradí

 

 

Článek 29

Předseda

 

  1. Předseda je statutárním orgánem družstva.
  2. Předseda řídí činnost družstva. Organizuje přípravu členské schůze a její zasedání řídí, pokud tím členská schůze nepověří jiného člena.
  3. Předseda organizuje a řídí běžnou činnost družstva.
  4. V rámci běžného řízení činnosti družstva rozhoduje předseda o otázkách, které nejsou vyhrazeny členské schůzi.

 

 

KAPITOLA VII

HOSPODAŘENÍ DRUŽSTVA

 

Článek 30

Zásady hospodaření

 

  1. Družstvo hospodaří samostatně a na svůj účet.
  2. Náklady hradí družstvo ze svých fondů vytvářených z příspěvků svých členů, popřípadě z dalších zdrojů.
  3. O svém finančním hospodaření vede družstvo účetní evidenci podle příslušných právních předpisů.

 

 

 

 

Článek 31

Fondy

 

1. Družstvo zřizuje nedělitelný fond a fond údržby a opravy. Usnesením členské schůze může družstvo zřídit další fondy.

2. Družstvo zřizuje nedělitelný fond ve výši 10% zapisovaného základního kapitálu.

3. Nedělitelný fond družstvo doplňuje nejméně o 10% ročního čistého zisku až do doby, než fond dosáhne částky, rovnající se polovině zapisovaného základního kapitálu družstva.

4. S prostředky fondů družstvo běžně hospodaří. Nesmí se však za trvání družstva použít k rozdělení mezi členy.

5. Družstvo zřizuje fond údržby a oprav společných částí domu.

6. Příjmy fondu údržby a oprav tvoří především pravidelné měsíční příspěvky členů družstva. Jejich výši určí každoročně členská schůze.

7. Prostředky fondu údržby a oprav družstvo čerpá ke krytí výdajů spojených s údržbou a opravou domu.

8. Podrobnější pravidla pro tvorbu a užití fondů družstva stanoví členská schůze.

9. Částky na odměny za vedení účetnictví, předsedovi a domovníkovi družstva ve výši a v částce schválené členskou schůzí, jsou součástí měsíčních plateb členů.

 

 

Článek 32

Způsob použití zisku a úhrada ztráty

 

1. Družstvo je neziskovou organizací.

2. Jestliže ztráty družstva, vykázané roční účetní závěrkou nelze převést do dalšího roku, může členská schůze rozhodnout, že členové jsou povinni přispět k úhradě ztráty družstva. Uhrazovací povinnost člena nesmí přesáhnout výši jeho členského vkladu.

 

 

KAPITOLA VIII.

ZÁNIK DRUŽSTVA

 

 

Článek 33

Způsoby zrušení družstva

 

Družstvo může být zrušeno:

  1. usnesením členské schůze, které se osvědčuje notářským zápisem
  2. prohlášením konkurzu nebo zamítnutím návrhu na prohlášení konkurzu pro nedostatek majetku
  3. rozhodnutím soudu
  4. sloučením, splynutím nebo rozdělením družstva
  5. jinými způsoby stanovenými zákonem

 

 

 

 

Článek 34

Likvidace a zánik družstva

 

  1. Ruší-li se družstvo bez právního nástupce, vstupuje do likvidace, která má probíhat podle ustanovení občanského zákoníku.
  2. Likvidátory jmenuje členská schůze. Jimi zjištěný likvidační zůstatek a návrh na jeho rozdělení projednává rovněž členská schůze.
  3. Družstvo zaniká výmazem z obchodního rejstříku.

 

 

KAPITOLA IX.

SPOLEČNÁ A ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ

 

Článek 35

Společná ustanovení

 

  1. Rozhodnutí orgánů družstva, dotýkající se jednotlivých členů družstva nebo jednotlivých orgánů, se oznamují těmto členům nebo orgánům.
  2. Lhůta k podání odvolání činí 15 dnů a počíná běžet dnem následujícím po doručení rozhodnutí.
  3. O odvolání proti rozhodnutí předsedy rozhoduje členská schůze, jejíž rozhodnutí je konečné, pokud stanovy neurčují jinak.
  4. Předseda může rozhodnout o odvolání sám, jestliže odvolání v plném rozsahu vyhoví.

 

 

 

Článek 36

Závěrečná ustanovení

 

  1. Podrobnější pravidla pro užívání, správu, údržbu a opravy domu obsahuje domovní řád.
  2. Dosavadní stanovy družstva, přijaté členskou schůzí dne 19. 1. 2002, se ruší a nahrazují se těmito stanovami.
  3. Tyto stanovy byly přijaty členskou schůzí dne 28.11.2018  a nabývají účinnosti dnem opravy zápisu v obchodním rejstříku.
  4. Registrované stanovy jsou uloženy u předsedy družstva, na požádání bude do nich umožněno nahlédnout každému členovi družstva a uchazeči o členství v družstvu, jakož i osobám, které prokáží právní zájem na nahlédnutí do stanov.
  5. Přijetím těchto stanov se družstvo podřizuje režimu ustanovení Zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník a Zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích ve znění všech novel.

 

 

 

Ludmila Chroustová

předsedkyně